Victorie zdrobitoare pentru FC Botoșani la meciul cu Petrolul Ploiești

Luni, echipa FC Botoşani a învins pe teren propriu, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 5-0, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă.

Cel care marcat primul a fost Mailat  ce  a deschis scorul încă din primul minut. În minutul 4  tot Mailat a fost cel care penetrând careul oaspeților,  l-a servit pe Mihai Roman II, care a marcat, mărind  scorul la 2-0. În minutul 25 botoșănenii  au înscris pentru a treia oară, prin Andrei Dragu.

Irobiso a reuşit să trimită mingea în poarta moldovenilor spre sfîrșitul primei reprize  dar golul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid. Mailat a reuşit dubla în minutul 69, iar scorul final 5-0 a fost stabilit de Şeroni, din penalt, în minutul 90+9.

Formațiile din teren au fost:  FC BOTOŞANI: Pap – Patache, Şeroni, Mboko,Mutomboo,  Florescu (Sadiku 8), Dican, Zabou (Cioiu 85) – Dragu (G. Dragomir 85), M. Roman II (M. Roman I 85), Mailat (Pinson 81). ANTRENOR: Flavius Stoican

PETROLUL: Leitner – Borţa (Doua 46), Mathaus, Ţicu, Meijers,   Dumitriu (Seto 81), Purtic – R. Moldoveanu, Budescu (Tucaliuc 81), Grozav (M. Bratu 81) – Irobiso. ANTRENOR: Nicolae Constantin