FOTBAL Etapa a 34-a: FC Botoșani – Dinamo București 1-2

FC Botoșani a pierdut în ultima partidă din acest campionat, scor 1-2, în fața formației Dinamo București.
Botoșănenii au deschis scorul din penalty prin Istvan Fulop, în minutul 18, după un henț facut de dinamovistul Popa. Noua minute mai târziu dinamoviștii au egalat prin Bilinski, iar în minutul 78 același Bilinski aduce victoria echipei Dinamo. La scorul de 1-1, Valentin Lazăr a irosit un penalty în minutul 74, portarul botoșănean aparând șuutul acestuia.

Leo Grozavu a început partida cu următorul unsprezece:

FC Botoşani: D. Lazăr – C. Dinu, R. Tincu, Sg. Oltean, Acsinte – M. Croitoru, Codoban, Ghinga – Fulop, Stojkov, Cîrjan

Rezerve: Curileac – Juncănaru, Patache, Danci, Vertelis, V. Bordeanu, Hadnagy

FC Dinamo: Samoilă – Rus, Ad. Popa, H. Crişan, Bărboianu – V. Lazăr, Boubacar, I. Şerban, D. Rotariu – J. Thomas, Bilinski

Rezerve: Muţiu – Fai Collins, Nedelcearu, S. Dobre, Tîrcoveanu, D. Buia, Velici

Dinamo termină sezonul pe locul 4, cu 59 de puncte. FC Botoşani e pe 8, cu 43 de puncte, dar poate termina pe 9 dacă Ceahlăul va învinge Viitorul.

Rezumatul text al partidei

Aproximativ 100 de suporteri se află pe stadion pentru a încuraja Dinamo București, total depășiți numeric de galeria echipei botoșănene compusă din aproximativ 300 de ultrași. În tribune și la peluze se află în jur de 4.000 de botoșăneni, cu mult mai puțini față de așteptările organizatorilor dar și a prestigiului oferit de echipa oaspete.

Min 1: A început meciul

Min 2: Ciprian Dinu aproape de un autogol

Duel cu cor de huiduieli între suporterii botoșăneni și cei dinamoviști

Min 3: Apărarea botoșăneană respinge în corner. Lovitura de colț este ratată

Jucătorii de la FC Botoșani au ieșit cu un banner pe care scria: Mulțumim suporterilor

Min 6: Lazar prinde o minge ușoară care nu a dat emoții băncii tehnice

Min 7: Cârjan surprins în ofsaid după o pasă în adâncime a lui Codoban

Min 10: Lovitură de colț pentru Botoșani scoasă de Acsinte. Execută Croitoru, Acsinte faultat la colțul terenului la o recuperare

Repunere de la margine, fără finalitate

Min 12: Lovitură liberă, Croitoru șutează defectuos în plasa laterală

Min 16: Stojkov scoate corner pentru FC Botoșani. Vine la minge Croitoru, publică strigă Golul….Henț făcut de Adrian Popa, se acordă 11 metri. Execută Fulop, care-l execută pe Samuilă

O petardă explodează în galeria dinamovistă

Imediat după gol Dark Hooligans a afișat un banner cu mesajul: Veniți turbați, plecați dresați

Min 23: Partida s-a mai domolit, se joacă nu mingi lungi

Min 25: Rotariu scapă singur dar Lazar ajunge primul la minge

Min 26: Centrare în apropierea careului de șase metri a lui Rus, preia cu capul Bilinski și-l învinge pe portarul de la FC Botoșani

Min 27: Corner pentru Botoșani. Doi jucători de la Dinamo se întind pentru a respinge mingea, Șerban cade secerat. Meciul este reluat la scurt timp

Min 30: Fulop scapă singur dar nu ajunge un balon prins de Samuilă

Min 32: Croitoru încasează un cot în figură. Cartonaș galben pentru Boubakar

Min 33: Cârjan faultat în atac, centralul lasă jocul să curgă. Publicul se ridică în picioare și protestează

Croitoru vede galben pentru proteste

Min 37:Lovitură liberă de la 18 metri pentru fault la Fulop. Execută Croitoru, scoate în corner Samuilă

Iar Croitoru. Centrare, Codoban șut puternic peste poartă

Min 40: Corner acordat de Popa. Fulop centrează în șase metri, preia Dinu puțin pe lângă poartă

Min 42: Se joacă pe final de primă repriză mai mult în partea de teren a oaspeților. Botoșănenii tot ratează

Min 44: Fulop ratează monumental după ce ajunge singur cu portarul. Cade deznădăjduit pe gazon.

Min 45: Final de primă repriză, scor de egalitate la pauză, jucătorii intră la vestiare

În repriza a doua, Codoban înlocuit cu Danci și Fai cu Rotariu

Min 47: Ambele galerii cântă, în teren echipele încearcă să-și creeze ocazii.

Min 48: Șerban aproape de poarta lui Lazar, blocat de fundașii botoșăneni

Min 51: Thomas faultat la marginea terenului, lovitură liberă

Min 53: Ghinga preia slab pe lângă poarta oaspeților, după o centrare a lui Acsinte

Min 55: Cârjan ratează din șase metri după o pasă în adâncime a lui Croitoru

Rus este căzut pe gazon și primește îngrijiri medicale

Min 58: Schimbare la Dinamo, intră juniorul Târcoveanu și iese Șerban Ionuț

Schimbare și la FC Botoșani, iese Cârjan și intră Hadnagy

Min 62: Ghinion incredibil, recent introdusul Hadnagy singur cu portarul lovește transversala din doar câțiva metri

Min 64: Thomas aproape de gol, prinde cu greu Lazar

Min 70: Se joacă haotic. Fără ocazii însemnate la vreuna din porți

Min 71: Corner Dinamo, centrare în careul mic, se întinde Lazar

Min 72: Stojkov face fault asupra lui Bărboianu în careu. Centralul arată punctul cu var. Execută Lazăr. Apără portarul botoșănean prin două parade de excepție

Min 75: Hadnagy cu mingea la picior ajunge în preajma careului mare, pasă la Fulop care-și pune mingea pe picior și încearcă să fixeze poarta prin întoarcere. Balonul respins

Min 77: Schimbare la FC Botoșani, se pregătește să intre Juncănaru

Gol Dinamo, Bilinski scapă singur și de la 8 metri îl învinge pe Lazar

Iese de pe teren Stojkov

Min 79: Bărboianu cartonaș galben

Min 80: Lovitură liberă, execută Croitoru peste poartă

Schimbare la Dinamo, iese Bilinski și intră Dobre

Min 86: Croitoru cu mingea la picior înaintează, pasă către Danci care pierde posesia

Min 90: De la margine se arată 4 minute de prelungiri

Min 90+1: Croitoru faultat în 16 metri, lovitură de liberă executată de căpitanul botoșănenilor care șutează peste poartă

Min 90+4: Fluier final de meci, FC Botoșani înfrântă de Dinamo în ultima etapă din campionat