Componenţa comisiilor parlamentare din Senat a fost adoptată

Componenţa comisiilor parlamentare a fost adoptată, marţi, în unanimitate, în şedinţa de plen a Senatului.

PSD deţine preşedinţia a opt comisii (Comisia pentru constituţionalitate, Comisia pentru politică externă, Comisia pentru afaceri europene, Comisia pentru ape, păduri, Comisia pentru sănătate, Comisia pentru comunicaţii, Comisia pentru drepturile omului, Comisia pentru regulament); PNL va avea şapte comisii (Comisia juridică, Comisia pentru apărare, Comisia pentru agricultură, Comisia pentru învăţământ, Comisia pentru cultură, Comisia pentru transporturi, Comisia pentru Ştiinţă); USR PLUSpatru comisii (Comisia pentru buget, Comisia economică, Comisia pentru muncă, Comisia pentru mediu); UDMRdouă comisii (Comisia pentru administraţie publică, Comisia pentru energie); AURdouă comisii (Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării, Comisia pentru cercetarea abuzurilor).

Conform votului din Senat, comisiile vor fi conduse de următorii:

Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări

– preşedinte: Iulia Scântei (PNL)
– vicepreşedinte: Simona Spătaru (USR PLUS)
– secretar: Laura Fulgeanu (PSD)

Comisia pentru constituţionalitate

– preşedinte: Ion Rujan (PSD)
– vicepreşedinte: Sorin Mateescu (AUR)
– secretar: Cristian Niculescu-Ţăgârlaş (PNL)

Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital

– preşedinte: Claudiu Mureşan (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Nicolae Neagu (PNL)
– secretar: Ionel Cristescu (PSD)

Comisia pentru politică externă

– preşedinte: Titus Corlăţean (PSD)
– vicepreşedinte: Roberta Anastase (PNL)
– secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

– preşedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
– vicepreşedinte: Felix Stroe (PSD)
– secretar: Gheorghiţă Mîndruţă (USR PLUS)

Comisia pentru afaceri europene

– preşedinte: Angel Tîlvăr (PSD)
– vicepreşedinte: Cristian Ghica (USR PLUS)
– secretari: Vlad Pufu (PNL)

Comisia economică, industrii şi servicii

– preşedinte: Silvia Dinică (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Daniel Cătălin Zamfir (PSD)
– secretar: Dănuţ Bîca (PNL)

Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală

– preşedinte: George Scarlat (PNL)
– vicepreşedinte: Lucian Trufin (PSD)
– secretar: Sebastian Cernic (USR PLUS)

Comisia pentru ape, păduri, pescuit şi fond cinegetic

– preşedinte: Liviu Lucian Mazilu (PSD)
– vicepreşedinte: Andrei Hangan (AUR)
– secretar: Cristian Chirteş (PNL)

Comisia pentru administraţie publică

– preşedinte: Csaszar Karoly (UDMR)
– vicepreşedinte: Mihai Veştea (PNL)
– secretari: Maricel Popa (PSD)

Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială

– preşedinte: Ştefan Pălărie (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Fejer Laszlo (UDMR)
– secretar: Eusebiu Pistru (PSD)

Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport

– preşedinte: Monica Anisie (PNL)
– vicepreşedinte: Novak Zoltan (UDMR)
– secretar: Irineu Darău (USR PLUS)

Comisia pentru sănătate publică

– preşedinte: Adrian Streinu Cercel (PSD)
– vicepreşedinte: Gheorghe Carp (PNL)
– secretar: Laszlo Attila (UDMR)

Comisia pentru cultură şi media

– preşedinte: Viorel Badea (PNL)
– vicepreşedinte: Gabriela Creţu (PSD)
– secretar: Rodica Boancă (AUR)

Comisia pentru transporturi şi infrastructură

– preşedinte: Toma Petcu (PNL)
– vicepreşedinte: Răzvan Cuc (PSD)
– secretar: Marius Bodea (USR PLUS)

Comisia pentru energie, infrastructură energetică şi resurse minerale

– preşedinte: Antal Lorant (UDMR)
– vicepreşedinte: Ovidiu Florean (PNL)
– secretari: Cornel Cristian Resmeriţă (PSD)

Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei

– preşedinte: Marius Humelnicu (PSD)
– vicepreşedinte: Laur Trifan (USR PLUS)
– secretar: Ciprian Pandea (PNL),

Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi

– preşedinte: Matei Constin Bogdan (PSD)
– vicepreşedinte: Cristina Ioan (PNL)
– secretar: Ionuţ Neagu (AUR)

Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării

– preşedinte: Claudiu Târziu (AUR)
– vicepreşedinte: Daniel Cadariu (PNL)
– secretari: Mihail Genoiu (PSD)

Comisia pentru mediu

– preşedinte: Aurel Oprinoiu (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Ion Rotaru (PSD)
– secretar: Kovacs Irina (UDMR)

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii

– preşedinte: Diana Şoşoacă (AUR)
– vicepreşedinte: Ion Prioteasa (PSD)
– secretar: Raluca Ioan (PNL)

Comisia pentru Ştiinţă, inovare şi tehnologie (nou înfiinţată)

– preşedinte: Sorin Cîmpeanu (PNL)
– vicepreşedinte: Florin Bodog (PSD)
– secretar: Cristinel Berea (USR PLUS)

Comisia pentru regulament

– preşedinte: Marius Toanchină (PSD)
– vicepreşedinte: Eugen Ţapu (PNL)
– secretar: Narcis Mircescu (USR PLUS)

Comisiile permanente sunt conduse de un Birou compus din preşedinte, un vicepreşedinte şi un secretar. Un senator poate face parte din biroul de conducere al unei singure comisii permanente, conform art.50 din Regulamentul Senatului. Componenţa membrilor birourilor comisiilor de grupuri parlamentare se stabileşte de Comitetul liderilor, cu respectarea configuraţiei politice a Senatului rezultată din alegeri.

Lasă un răspuns / comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicatăCâmpurile marcate sunt obligatorii *

*

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Navighează sus