Victorie a botoșănenilor în deplasare: Gaz Metan – FC Botoşani 1-2

Formaţia FC Botoşani a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I, în care gazdele au condus cu 1-0.

ECHIPELE DE START

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Cretu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Fofana, J. Aurelio – Ely, Chamed, Caiado – Yazalde; Rezerve: Batista – Buşu, R. Romeo, M. Stancu, B. Diallo, A. Ivanov, Buziuc

FC Botosani: Pap – Patache, Miron, Burca, Dumitras – J. Rodriguez, Oaidă – Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman; Rezerve: Brînză – Chitoşcă, Karaboue, E. Papa, Chindriş, Târşă, E. Florescu

Yazalde a deschis scorul în minutul 15, după o greşeală mare în apărarea moldovenilor. Portarul Botoşaniului n-a mai greşit apoi şi a avut o paradă de zile mari în faţa lui Ely Fernandez.

Botoşaniul a reuşit să egaleze când mai era un sfert de oră de joc. Marcatorul, Mihai Roma i-a închinat golul lui Ilie Balaci.

În Minutul 89, FC Botoşani a reuşit ceea ce părea greu de crezut până la golul lui Roman. A întors rezultatul după un penalty scos foarte uşor de Mihai Roman şi transformat cu emoţii de Rodriguez. Botoşaniul câşigat şi la Mediaş, scor 2-1.