Prima victorie din istorie în fața FCSB!  FCSB – FC BOTOȘANI 0-2

Prima victorie din istorie în fața FCSB! FCSB – FC BOTOȘANI 0-2

Evoluția FCSB-ului a fost una slabă încă din începutul meciului. Cu mai multe modificări în zona fundașilor, vicecampioana a avut probleme la aproape fiecare atac al oaspeților. Fundașii centrali, Planic și Cristea, au fost depășiți în multe rânduri, iar prima dată au gafat decisiv aproape de mijlocul primei reprize (minutul 18), când atacantul Andronic a marcat din interiorul careului, după o pasă a lui Askovski. FCSB a încercat să pună mai multă presiune pe Botoșani, dar nu și-a creat mari ocazii de gol.

Oaspeții au majorat avantajul prin Ongenda (min. 41). Tănase a pierdut un balon în careul advers, iar în urma contraacului s-a făcut 2-0. Nici în partea secundă echipa antrenată de Bogdan Andone nu și-a revenit. A reușit să expedieze de doar trei ori balonul pe spațiul porții, dar la majoritatea fazelor, moldovenii au stat bine în defensivă și au terminat meciul fără gol primit.

Echipele de start:
FCSB: Vlad – Popescu, Cristea, Planic, Salomao (Belu 46) – Vînă, Filip, Oaidă – Man (Bălaşa 15 (Moutinho 61)), Tănase, Coman
Botoșani: Pap (Hankic 68) – Haruţ, Miron, Chindriş, Soiledis – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ongenda, Ofosu (Piţian 82) – Andronic (Holzmann 74)