FOTBAL : SEPSI Sf. Gheorghe- F.C. BOTOȘANI- 0-2

FC Botoşani a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (1-0), la Braşov, în etapa a 16-a a Ligii 1.

Oaspeţii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Laurenţiu Buş (45+1 – penalty), după un fault comis de macedoneanul Milovan Petrovikj asupra lui Mihai Roman I.

FC Botoşani s-a desprins prin autogolul lui Marius Burlacu (55), care a deviat decisiv şutul lui Mihai Bordeianu.

Sepsi a fost condusă de pe margine de antrenorul interimar Sandor Nagy.

Meciul s-a desfăşurat pe ninsoare, transformată pe finalul partidei în viscol.

FC Botoşani a obţinut prima victorie după trei etape în care a înregistrat un eşec şi două egaluri.

Sepsi a ajuns la opt etape consecutive fără victorie, două egaluri şi şase eşecuri.