Fotbal Liga I Etapa a 6-a Play-out: FC Botoşani -CSMS Iaşi 0-0

FC Botosani a remizat, scor 0-0, cu formatia CSMS Iasi in etapa a 6-a a Play-out-ului Ligii 1 Orange.

Echipele de start:

FC Botoşani: Iliev – Patache, Ngadeu, Plămadă, Muşat – Cucu, Cabrera, Vaşvari (33 Casado) – Ivanovici, Hadnagy (46 Matulevicius), Fulop (75 Carralero). Antr. Leo Grozavu

Rezerve:Pleşca, Miron, Casado, Carralero, Tomozei, Bordeianu, Matulevicius

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Ţigănaşu – Bole, Mitic, V. Gheorghe, Llullaku – A. Cristea (86 Creţu), Golubovic (90+2 Piccioni). Antr. Nicolo Napoli

Rezerve:Caparco, Creţu, Enescu, Piccioni, Onduku, Viveiros, Frăsinescu

Pe o vreme mohorata si in fata la aproximativ 2500 de suporteri botosaneni, elevii lui Leo Grozavu au incercat sa deschida scorul prin Ivanovici in minutul 10 dar sutul acestuia este respins in corner. Doua minute mai tarziu oaspetii au ocazia deschiderii scorului dar portarul Iliev are o interventie foarte buna. In minutul 18 fundasul iesenilor, Tiganasu, respinge mingea cu mana in corner dar centralul Coltescu acorda doar lovitura de colt. Botosanenii mai rateaza doua ocazii mari prin Fulop in minutul 28 care trimite mingea sub transversala din lovitura libera dar portarul respinge si prin Vasvari cu un sut din afara careului in minutul 29. Doua minute mai tarziu Vasvari este inlocuit cu Caralerro din cauza unor probleme musculare.

Repriza a doua incepe tot cu ocaziile botosanenilor prin Ivanovici, Plamada sau Fulop dar defensiva ieseana face fata atacurilor si face ca scorul sa ramana neschimbat pana la sfarsitul partidei. Dupa etapa a 6-a a Play-out-ului FC Botosani ramane pe locul 5 in clasament acumuland 21 de puncte. Partida viitoare se va disputa sambata, 16 aprilie la Cluj contra formatiei CFR Cluj.